Trochu štatistiky.

Medzi karavanistami je obľúbená debata, čo sa predáva viac prívesy, alebo obytné autá a čoho je viac v kempingoch.

V Európe je to dlhé roky jasné, v nových registráciách prevládajú výrazne obytné autá. Celkovo, aspoň v roku 2017, bol pomer prívesov a obytných áut zaregistrovaných v členských krajinách ECF 3 362 95/1 866 750. To znamená, že dlhé roky bude viac prívesov ako obytných áut.

Ten pomer sa ročne mení cca o 60 tisíc jednotiek v prospech obytných áut. To znamená, že pri dnešnom tempe ešte desiatky rokov bude celkový pomer obytných aut v Európe menší, ako počet prívesov. Tak si vyberte čo vám vyhovuje viac. Načo je táto štatistika dobrá? Vidíte aký je trend predaja, aké sú praktické kapacity výroby. A podľa trendu by mal nastať výrazný prepad cien prívesov. Či to tak bude ukáže čas.  V priložených tabuľkách je vidieť celkové stavy v jednotlivých krajinách a zmeny za prvé tri kvartály tohto roka v porovnaní s minulým rokom.

A nezanedbateľná je tiež informácia , kde je aká sila karavanistov. Pre porovnanie na Slovensku je registrovaných cca 8 000 majiteľov, v Čechách je toto číslo viac ako 30 000 majiteľov áut a prívesov. Nárast skoro 200 000 nových registrácií v Európe ročne by mal byť majákom pre tých, čo majú dosah na cestovný ruch v spojitosti s karavaningom. Tých nových 400 000 ľudí spojených s karavanmi ročne, bude chýbať aspoň sčasti v štatistikách cestovných kancelárií.

Zdroj ECF 2018

Jaroslav Mišura

prezident SACC

Prílohy:
Stiahnuť tento súbor (celkom obytné autá.pdf)Obytné autá121 kB
Stiahnuť tento súbor (celkom prívesy.pdf)Prívesy117 kB
Stiahnuť tento súbor (ecf.pdf)Porovnanie152 kB