Všetko najlepšie v novom roku 2020

V prvom rade Vám chcem všetkým opakovane popriať všetko najlepšie v novom roku a tiež veľa zdravia pre vás aj vašu rodinu. S mnohými som sa už stretol osobne, tak vám ostatným ešte aj takto…

            Vchádzame do roka ktorý bude iný, ako tie doteraz. V rodine karavanistov sme prišli o jeden klub, dúfam, že sme neprišli o kamarátov z tohto klubu a budeme sa spolu naďalej stretať. Pevne verím, že  na zrazoch sa stále nájde priestor pre Bratislavskú uličku. No a čo sa chystá sa vždy dozvedia všetci na tejto stránke. Budeme sa snažiť dostať sem všetky dôležité informácie.

            Tento rok nebude tým pádom ani Veľkonočný zraz v Dunajskej Strede…, ale nebude ani Európa Rally, samozrejme nie kvôli Bratislavčanom.  Keď sme pri ER, tak zatiaľ nemám ani konečnú informácie o budúcom roku. Rovnako zlá správa prišla z Írska ohľadom svetového FICC stretnutia v roku 2021. Ale dúfam, že náhrada sa nájde.

            Ale dosť negatívnych správ. Prišla mi od kamaráta Googla aj dobrá správa. Napriek tomu, že okolo počítačov sa motám viac ako 40 rokov / nie elektrónkové som už nestihol /, nikdy mi nenapadlo, že bude v tejto oblasti moja osoba niekoho tak zaujímať. A keď už, tak že mi to aj niekto dá na vedomie. Nie som  hviezda v oblasti IT, tak ma prekvapila informácia z Google maps o tom ako majú zaevidované všetky moje kroky, kde kedy som sa pohol. Googl ma upozornil správou na moju časovú os a tie informácie ma milo prekvapili. V roku 2019 som najazdil cca 20 000 kilometrov s karavanom a nie všetky miesta som mal dokonale zaznamenané. Chystám sa teraz zimný čas využiť na malú inventúru a bum pomoc ako hrom. Nebudem vás napínať, asi mnohí to na rozdiel odo mňa poznáte, ak si povolíte v Googli sledovanie polohy, Google vám za odmenu robí dokonalý servis vašich ciest. Každý deň vám dopodrobna rozkreslí na mape, to je odmena za to, že môže spracovávať vaše a tisícky iných užívateľov na rôzne štatistiky a tie potom zobchodovať pre rôzne účely, pre nás je napríklad zaujímavé spracovanie pohybu účastníkov v cestnej premávke, čo spracuje na informáciu o okamžitej situácii  na cestách v doprave, ak použite jeho navigáciu No radosť z toho ako sa o nás náš veľký brat stará. Je až šokujúce, čo všetko sa za túto relatívnu stratu súkromia dozviete o miestach ktoré ste navštívili! Prosím len pozor na cesty ktoré nechcete mať tak podrobne zaevidované, vypnite si na ten čas sledovanie polohy. Nie každá manželka je dostatočne tolerantná, vy poviete doma, že ste boli zháňať pomocníkov do záhrady v krčme a ona zistí, že ste sa flákali na futbale…

            Na tejto stránke máte k dispozícii aktuálny kalendár karavanistických akcií, domácich aj zahraničných. Je tam trochu viac informácií, ako v predošlých rokoch, môžete si vybrať. Budeme sa snažiť dostať sem v dostatočnom predstihu bližšie informácie ku všetkým akciám.

            K medzinárodným akciám  Adria rally a Dahlie rally sa prihlasuje každý individuálne, ale skúste mi napísať kam sa von chystáte. FICC rallye sa prihlasuje cez SACC, záujemcovia ozvite sa mi už teraz, budem vám posielať obežníky organizátorov, ktoré už teraz informujú o priebehu príprav a termínoch záväzných prihlášok.  Ku všetkých týmto akciám sa snažíme pripraviť  pred a post rally…

            Na základe pozitívnych odoziev členov z rôznych klubov sa pokúsime pripraviť podobné aktivity aj v náväznosti na domáce akcie. Zaujímavým námetom je otvorenie sezóny v Podlesku - možnosť poznávať krásy Slovenského raja. Určite bude zaujímavé prísť o niečo skôr a absolvovať aspoň niektoré pešie túry v tejto perle našej prírody. Po skončení chceme ísť   na necelý týždeň poznávať krásy prírody a kultúrne pamiatky severovýchodného Slovenska: drevené kostolíky, Bardejov, Levoča. Proste nie len sedieť na zadku ale aj zažiť pokiaľ ešte môžeme. Tu prosím záujemcov o túto akciu prihlásiť sa už teraz, aby sme vedeli pre koľko posádok máme riešiť podmienky, zhruba 3-4 noci by sme boli niekde mimo kempov. Ale bližšie až po zistení záujmu.  Tu samozrejme majú výhodu penzisti, nemusia počítať koľko im zostáva z dovolenky. Chystajú sa aj ďalšie akcie podobného charakteru, ale o tých neskôr. Záujemcov o cestu na FOR CARAVAN v Prahe prosím nahláste mi do konca januára záujem, aby som mohol zaistiť miesto pri výstavisku !

            Ešte zhodnotenie minulého roku čo sa týka medzinárodných akcií.  Nový rok, Europa rally a Adria rally všetko v Čikate bolo asi veľa, čo sa aj prejavilo na účasti. FICC vo Francúzsku s pred a post rally podľa mňa výborné. Expedícia Jalta - Krym 2019 k tejto akcii niečo bližšie. Naša Slovenská expedícia, dlhodobá príprava a rozobratie všetkých podmienok prinieslo úspech v bezproblémovom priebehu. O čo išlo? Pred  jazdou / cca 9000 km/ servisná prehliadka, výmena oleja, kontrola pneumatík / nielen stav ale aj vek!!!/ ostatného vybavenia sa vyplatilo. Na mieste sme došli ešte k jednému záveru nešetriť na stieračoch, prvý týždeň bolo dosť sychravo a skoro všetci menili stierače. Osvedčilo sa tiež používanie chemických stieračov. A čo som aj ja osobne podcenil bola montáž vysielačiek / žiadne legislatívne problémy/ je podstatne rýchlejšia odozva ako používanie telefónov. Keď idú dvaja traja ide to, ale keď nás bolo desať tak zhruba minútová strata pri použití mobilu bola veľakrát nevýhodou. Za minútu prejdete zhruba kilometer a už ste dávno za správnou odbočkou. Používaním navigácií s informáciou o stave na cestách sa mení veľmi rýchlo aj trasa a neplatí dohodnutá trasa aj keď cieľ je stále rovnaký. Takže stratiť sme sa nestratili ale nabudúce už len s vysielačkou ! A s tým, že sme boli v krajine nezasiahnutej karavaningom, nebola možnosť v kempingoch využiť práčky, tak sa osvedčila malá cestovná elektrická práčka. Oblečenie na mesiac sa nedá nabaliť. Pre takúto expedíciu stačia kludne dve vo  výprave. A fotka našich karavanov skoro pod kremeľským múrom bola len čerešničkou na torte.

            Nateraz asi toľko. Keď vás niečo napadne napíšte, zavolajte. Zmeškané karty dúfam budú už tu. Keď ich dostanete nezabudnite si ich aj zaregistrovať na stránke FICC!

            Na záver aj jedna dobrá správa, dnes som sa vrátil z Košíc kde som bol pozrieť nový kemping. www.camp-kosice.sk / v katalógu kempingov na strane 43/. Je síce ešte v rekonštrukcii, ale miesta pre karavany, pevné ubytovanie a sociálky sú už v poriadku a ostatné stihnú do začiatku sezóny.

 

Jaroslav Mišura, prezident SACC

Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript.