Úvodom všetkým veľa zdravia šťastia v novom roku 2019 a tiež veľa úspešných návratov z výletov v novom roku.

            V kalendári SACC na prelome rokov bola pripravená akcia v kempe Čikat na Malom Lošine. V ponuke bola možnosť ubytovania v mobilnom dome za akciovú cenu, alebo vo vlastnom karavane. Vyskúšali sme obidve možnosti. Ponúkané podmienky prekonali očakávanie. Napriek tomu, že sme boli v tri roky starom mobilnom dome, tak zariadenie a vybavenie bolo bez náznaku opotrebenia a na uvítanie nás čakala aj fľaška červeného. V dome sme boli štyria, má dve oddelené spálne a tých päť nocí bolo bez problémov. Plne vybavená kuchyňa s plynovým šporákom, veľkou chladničkou a kompletným servisom pre 6 ľudí. Len taká maličkosť poháre na víno boli naozaj zo skla a výborne sa z nich pilo. Generálnemu riaditeľovi sme ale museli vytknúť, pri inšpekčnej návšteve, že chýbajú poháre na slivovicu, tú sme museli piť z plastových pohárikov z našej železnej rezervy. Ako zdroj tepla slúži klimatizačná jednotka - moderné ekonomicky výhodné riešenie. Priatelia v karavanoch boli na luxusných parcelách pri mori za cenu 14 Euro za noc.

Do kempingu sme dorazili 28 -29.12.2018 rôznymi cestami, ale všetky boli suché a bez problémov. Hneď v prvý večer sme využili ponuku reštaurácie Krédo a dali si prímorskú večeru. Nasledujúci deň sme venovali prechádzke po slnečnom nábreží a vychutnávali sme si posedenie v kaviarni v zátoke v Malom Lošini. Domáci mali pripravené rôzne aktivity, ktoré sme využívali. Navštívili sme velnes v hoteli   Aurora, ktorý sme mali k dispozícii v rámci ceny v kempingu. Samozrejme sme sa nevyhli nákupom v obchodoch. Nielen hmotnými vecami je človek živý, tak sme sa vydali na návštevu Velkého Lošinu, kde sme sa prešli mestom a jeho okolím. Tu nás zaskočili krásne kvety v záhradách a zrelé citrusy na stromoch, nezvyklá bola svieža mladá tráva. Rovnako sme navštívili Cres a výdatne sa najedli, tu sme stretli niekoľko autobusov nemeckých seniorov, ktorých sme predtým stretli vo Veľkom Lošini. Medzi aktívny pohyb po kempingu a jeho okolí patrilo po dva dni aj kúpanie v mori, nebol som sám, vo vode sa občas objavili deti s rodičmi a šnorchlista 12 stupňov vody a rovnaká teplota vzduchu nebolo neprekonateľných. Samozrejme ku koloritu patria tiež rybári malí aj veľký a bol aj úlovok.. Po večeroch sme sedávali zväčša v príjemnom prostredí bungalovu pri varenom víne a príprave silvestrovskej a novoročnej kapustnice, ktoré oboje nám dobre padlo.

            A už sa na nás valil silvestrovský večer, večeru sme mali pripravenú vo vedľajšom hoteli Helios, bolo nás asi 200-250. Privítal nás generálny riaditeľ komplexu Jadranka. Do tanca a na počúvanie nám hrala miestna 5 členná kapela prevažne chorvátske hity. Večera bola bohatá od predjedla až po teplú kuchyňu a zákusky. Domáci sa nedali zahanbiť a do tretej nad ránom si každý mohol vybrať z bohatej ponuky. O polnoci sme si navzájom pripili na pláži a pozreli sme si slušný ohňostroj. Okrem výbornej zábavy nám utkvelo v pamäti rekordné číslo návštevníkov v kempingu počas Silvestra 571 účastníkov - v karavanoch aj v bungalovoch. Celková kapacita kempingu je okolo 5000 návštevníkov, a aj pri zvyšovaní ich počtu budú mať prevahu stromy, tých je v kempingu cez 6700, ktoré v predchádzajúcom roku výrazne doplnili mladými píniami. Po celý čas nás sprevádzalo slnečné počasie, ktoré ale postupne prinášalo ochladenie. V posledný deň sme kemping opúšťali za noci, na trajekte však už bolo krásne počasie a z Krku nás vyprevadilo slniečko. Nenaplnili sa katastrofické predpovede počasia s vetrom. Nepohoda nás stretla až v Rakúskych Alpách, kde sme si uvedomili, že už je tu zima a vtedy je sneh normálny. Rovnako to mali kolegovia, ktorí išli cez Maďarsko. Domov sme sa vrátili rovnako cca o18 tej hodine.

            Je len škoda, že sa nemohli tejto akcie zúčastniť všetci čo to plánovali. Tí čo sme sa šťastne vrátili, sme akciu hodnotili ako výbornú. Či ju zopakujem na budúci Silvester je vo hviezdach. Ale už sme si predbežne dojednali väčší bungalov, pretože viac ako 10 ľudí by sa do bungalovu, ktorý sme mali nevtesnalo pri zachovaní pohodlia

Počasie k nám bolo milostivé a slnko sa s nami lúčilo krásnym pozdravom.

Ing. Jaroslav Mišura