>
skhrenfrdehuples

Môžem s vp skupiny B ťahať karavan?

  • Noriska
  • Noriska-ov Avatar
  • Offline
  • Pokročilý užívateľ
  • Pokročilý užívateľ
Viac
11 feb 2014 18:59 #931 od Noriska
Odpoveď od Noriska na tému Môžem s vp skupiny B ťahať karavan?
prebrané zo zdroja yachting. Zaujímavá je odpoveď policajta, pretože v zákone nikde nie je napísané, že treba si spraviť alebo doplniť do vodičáku v autoškole certifikát, na ťahanie prívesu do 4250 kg!

Noriska :cheer:



info ako to vlastne je priamo od policajtov,


prisla mi odpoved z dopravnej policie ohladom moznosti tahania privesov s
> vodicskym opravnenim B. Preposielam dalej, mozno sa vam zide.
>
> V skratke: podla odpovedi, bod C, je mozne na B-ckovy vodicak tahat aj
> prives nad 750kg, ak jazdna suprava nepresiahne hm. 3500kg. Vid nizsie.
>
> Samozrejme vodicak BE (predtym B+E) je istota.
>
>
>
> Povodny dotaz na ministerstvo dopravy:
>
>
>
> Dobrý deň,
>
> Rád by som Vás požiadal o objasnenie výkladu §75, bod 7a,b novely č.
> 144/2010 Z.z. (http://www.zbierka.sk/sk/predpisy/144-2010-z-z.p-33527.pdf),
> ktorá dopĺňa zákon o cestnej premávke č. 8/2009 Z.z.
>
> Na str. 1068, §75, časť 7a je uvedené, že k motorovému vozidlu skupiny B
> "smie byť pripojené prípojné vozidlo, s najväčšou prípustnou celkovou
> hmotnosťou nepresahujúcou 750kg".
>
> V časti 7b je ale uvedené, že najväčšia prípustná celková hmotnosť
> prípojného vozidla môže presahovať 750kg za predpokladu, že najväčšia
> prípustná celková hmotnosť jazdnej súpravy nepresahuje 4250kg.
>
> To znamená, že časť 7b čiastočne neguje časť 7a toho istého paragrafu.
>
> Podľa časti 7b by som teda ako držiteľ oprávnenia skupiny "B" mohol za
> osobným auto ťahať prívesný vozík, ktorého najväčšia prípustná hmotnosť
> presahuje 750kg. Samozrejme za predpokladu dodržania mx. hmotnosti súpravy
> 4250kg. Pri overovaní tejto skutočnosti som sa však dozvedel, že na to je
> potrebné vykonať osobitnú skúšku, na základe ktorej dostanem z autoškoly
> certifikát a do vodičského preukazu mi bude doplnená poznámka "kód 96".
>
> Rád by som sa preto spýtal, či je táto informácia pravdivá, t.j. či na
> ťahanie prívesného vozíka nad 750kg treba vykonať osobitnú skúšku, alebo mi
> od 19.01.2013 stačí len vlastniť oprávnenie skupiny "B", ako to vyplýva z
> §75, časť 7b? V prípade nutnosti vykonania osobinej skúšky by som Vás rád
> požiadal o uvedenie zdroja vašich informácii (vykonávací predpis a pod.).
>
> Za vybavenie vopred ďakujem
>
> S pozdravom
>
>
>
> Daniel Smolka
>
>
>
> A odpoved:
>
>
>
> From: Juraj Vašš [Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript.]
> Sent: 6. marca 2013 11:42
> To: Smolka Daniel
> Subject: poskytnutie informácie
>
>
>
> Dobrý deň,
>
>
>
> odbor dopravnej polície Prezídia Policajného zboru obdržal od Vás žiadosť o
> poskytnutie informácie týkajúcej sa výkladu § 75 ods. 7 zákona č. 8/2009 Z.
> z. o cestnej premávke a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení
> neskorších predpisov účinného od 19. januára 2013 (ďalej len "zákon").
>
>
>
> Po preskúmaní predmetnej žiadosti odbor dopravnej polície Prezídia
> Policajného zboru k nej zaujíma nasledovné stanovisko.
>
>
>
> Podľa § 75 ods. 7 zákona do skupiny motorových vozidiel B patria
>
> a) motorové vozidlá okrem vozidiel skupiny AM, A1, A2, A a T, ktorých
> najväčšia prípustná celková hmotnosť nepresahuje 3 500 kg a ktoré sú
> konštruované a určené na prepravu najviac ôsmich osôb okrem vodiča; k
> motorovému vozidlu tejto skupiny smie byť pripojené prípojné vozidlo s
> najväčšou prípustnou celkovou hmotnosťou nepresahujúcou 750 kg,
>
> b) motorové vozidlá podľa písmena a) s prípojným vozidlom, ktorého
> najväčšia prípustná celková hmotnosť presahuje 750 kg za predpokladu, že
> najväčšia prípustná celková hmotnosť jazdnej súpravy nepresahuje 4 250 kg.
>
>
>
> Podľa § 76 ods. 7 zákona žiadateľovi o udelenie vodičského
> oprávnenia na vedenie motorových vozidiel skupiny B sa udeľuje vodičské
> oprávnenie skupiny B. Vodičské oprávnenie skupiny B oprávňuje viesť motorové
> vozidlá skupiny B, ako aj motorové vozidlá skupiny AM a B1. Ak jazdná
> súprava podľa § 75 ods. 7 písm. b) presahuje 3 500 kg, môže byť táto vedená
> držiteľom vodičského oprávnenia skupiny B po absolvovaní osobitného výcviku
> v autoškole alebo po zložení osobitnej skúšky z vedenia motorového vozidla.
>
>
>
> Na základe vyššie uvedeného vyplýva, že jazdná súprava, na vedenie ktorej postačuje vodičské oprávnenie skupiny B, môže byť zložená z motorového vozidla skupiny B a prípojného vozidla, ktorého najväčšia
> prípustná celková hmotnosť

>
> a) nepresahuje 750 kg a celková hmotnosť jazdnej súpravy nepresahuje
> 4250 kg,
>
> b) presahuje 750 kg a celková hmotnosť jazdnej súpravy nepresahuje 3500
> kg alebo
>
> c) presahuje 750 kg a celková hmotnosť jazdnej súpravy presahuje 3500
> kg, ale nepresahuje 4250 kg; takáto jazdná súprava môže byť vedená držiteľom vodičského oprávnenia skupiny B, len ak absolvoval osobitný výcvik v autoškole alebo zložil osobitnú skúšku z vedenia motorového vozidla.
>
>
>
> Absolvovanie osobitného výcviku v autoškole alebo zloženie
> osobitnej skúšky musí byť zaznamenané vo vodičskom preukaze na zadnej strane
> pri skupine vodičského oprávnenia B v kolónke 12 formou harmonizovaného kódu
> "96" podľa prílohy č. 9 k vyhláške č. 9/2009 Z. z., ktorou sa vykonáva zákon
> o cestnej premávke a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení
> neskorších predpisov (ďalej len "vyhláška").
>
>
>
> Dopravný inšpektorát zaznamená v evidenčnej karte držiteľa
> vodičského oprávnenia skupiny B harmonizovaný kód "96" ku skupine B
> vodičského oprávnenia len vtedy, ak držiteľ vodičského oprávnenia skupiny B
>
> a) absolvoval osobitný výcvik v autoškole a predloží na dopravný
> inšpektorát podľa sídla autoškoly alebo jej prevádzky osvedčenie o
> absolvovaní osobitného výcviku v autoškole a to osobne alebo cestou
> autoškoly alebo
>
> b) zložil osobitnú skúšku pred skúšobným komisárom z vedenia jazdnej
> súpravy špecifikovanej v § 22a ods. 2 vyhlášky a zaznamenanej v žiadosti o
> vykonanie osobitnej skúšky podľa prílohy č. 1a k vyhláške.
>
>
>
> Ing. Vašš
>
> odbor dopravnej polície PPZ

| Autor: sergej | Vydáno dne 06. 03. 2013 | 3363 přečtení | Počet komentářů: 9 | Přidat komentář | Informační e-mailVytisknout článek

Novinky
Databáze neobsahuje žádnou novinku.

Tento_ web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS - redakčního systému napsaného v PHP jazyce. Kontakt: mach@mach
Čas vytvorenia stránky: 0.373 sekúnd
Go to top