Už tretí ročník turisticko-lyžiarskeho podujatia, obohateného o trasu pre peších na zimnú severskú chôdzu NORDIC WALKING zažil v náhradnom termíne konania 2.2.2019 poriadny tepelný šok, keď ešte v stredu bolo celé pohorie Považského Inovca zahalené rúškom bielej periny, vo štvrtok organizátori vôbec po prvý krát v histórii podujatia zabezpečili úpravu stopy oboch trás snežným skútrom,v piatok ešte za mínusových teplôt prešľapali stopy i označili trasy a prebudenie do sobotného rána bolo šokujúce – sneh už v noci pri cca plus 6 stupňoch Celzia závratnou rýchlosťou mizol.

Obr.01Obr.1- Úprava stopy (foto:Beleščák B.)

Museli sme operatívne reagovať, 2,5 km trasu úplne zrušiť a 10 km skrátiť na cca 7 km, z ktorých jedna tretina mala originálny polo snehový charakter s umelým „šalátovým“ povrchom, lebo hneď po štarte pri vykrývači ORANGE ( cca 300 m.n.m.)spod snehu vytŕčali okrúhle listy oziminy repky olejky.

obr.02Obr.2- Na štarte (foto:Vízdalová L.)

Na repke síce stopa vyzerala hrozivo, ale na šťastie to po nej dobre kĺzalo, akoby na umelom snehu.

Obr.03 LI Obr.3- Po šaláte (foto:Hudcovič T.)

Po krátkom úseku smiešneho žonglovania a akrobacie na blate sa to konečne zlepšilo.

Obr.04 Obr.4- A máme navoskované (foto:Beleščák B.)

Nasledoval dlhší úsek s dostatkom snehu, kde zostali aj zbytky upravenej stopy po snežnom skútri a tak sa tam dalo z chutí si zabežkovať,

Obr.05 Obr.5 Konečne dobrá stopa(foto:Hudcovič T.)

Odmenou pre účastníkov bola aj viditeľnosť na vyhliadke z najvyššieho bodu trasy na Svrbickej plešine (369 m.n.m.), ktorá bola najlepšia v histórií podujatia a tak si to účastníci aj tam užili. Panoráma sa tiahla od majestátneho Marhátu (748 m.n.m.)s rozhľadňou, pod ktorým sa vypínal kostolík sv. Juraja, cez údolia a dedinky Topoľčianskej kotliny s mestom Topoľčany, ďalej cez pohorie Tríbeč a Vtáčnik až k vrcholu Zobora (587 m.n.m),týčiaceho sa s telekomunikačnou vežou nad mestom Nitra.

Obr.06Obr.6 Vyhliadka smer Zobor (foto:Beleščák L.)

Horšie to bežkári mali na zjazde k Lojzovej dopingovej kontrole ( cca 280 m.n.m.), kde vytŕčali z oráčiny hlinené fľaky, no vidina Lojzovej slivovice dodávala odvahu na kĺzanie sa po hnedom snehu a k zaslúženému potuženiu sa.

Obr.07 Obr.7 –zjazd k Lojzovej kontrole (foto: Hudcovič T.)

Niektorí to síce absolvovali aj na nohaviciach ale štamperlík na zohriatie bol lahodnou odmenou.

Obr.08Obr.8 – Úsmev na tvári po štamperlíku(foto: Vízdalová L.)

A Rado z Hornej Stredy vyhlásil, že „ráno, keď som prišiel do Svrbíc, tak som mal chuť sa otočiť a ísť domov, ale na trati bolo tak veselo, že som si ju prešiel aj druhýkrát“.

Obr.09 Obr.9 Radov druhý okruh( foto:Hudcovič T.)

Organizátori v cieli tŕpli ako to dopadne, no niekto medzi prvými prichádzajúcimi do Kulturáku vykríkol, že „ nie je umenie bežkovať na prírodnom snehu, ale šalát a blato to sú výzvy k vrcholným výkonom“. Zobrali to skrátka z humorom.

Peší turisti sa na cca 8km pochod prezentovali pri krbe v hostinci na Havrane a po potužení turistickým nápojom odtiaľ aj odštartovali.

Obr.10Obr.10 Na štarte Nording Walking (foto:Csano I.)

Pred štartom sa ešte detailne oboznámili s výstrojom a štýlom severskej chôdze Nordic Walking, ktorú im predviedla akreditovaná inštruktorka Lea Michalčíková.

Obr.11Obr.11 Lea (foto:Csano I.)

Toto ľudovo pomenované „paličkovanie“ je mladšou sestrou „bežkovania“, od ktorého prevzalo všetky atribúty prevencie zdravia, keď zapája až 90 % svalov do aktivity chôdze a na odľahčenie nôh využíva prenos chôdze na svaly rúk a hornej časti tela až v 30 % záťaže. Nezanedbateľnou výhodou v zimných podmienkach je aj to, že špeciálne paličky slúžia na udržanie rovnováhy na šmykľavom zasneženom teréne.

Obr.12Obr.12 Cieľová rovinka NW(foto:Beleščák L.)

Keď sa postupne obidve skupiny zbiehali do cieľa pomerne spokojní, organizátorom (celkom 15) padol kameň zo srdca , pridali k diplomom, odznakom a omastenému chlebu z cibuľou aj varené víno, kapustnicu a živú hudbu a spoločne s bežkármi(celkom 65) i paličkármi(celkom 24) vytvorili viac ako 100 člennú veselo sa zabávajúcu partu s úsmevnou výmenou zážitkov a v dobrej pohode zakončili zaujímavo strávený deň zdravým pohybom v zdravom prírodnom prostredí a svojimi výkonmi a pohodou si tým zrejme pridali aspoň jeden deň života.

Obr.13Obr.13 Radostné zakončenie (foto: Hudcovič T.)

Účastníci si odniesli na diplome novú tematickú kresbu NW rodinky od autora Viliama Taubera a do série k minuloročnému aj dva nové účastnícke odznaky. A že je o ne záujem svedčí aj email , ktorý sme dostali po akcií od 78 ročného dlhoročne aktívneho turistu Františka H., ktorý je 30 rokov predsedom KST v Spišskej Novej Vsi, a ktorý píše, že:“ pri prezeraní KST kalendára Malé Karpaty a okolie som objavil aj Vašu akciu SSS v cieli z odznakom. S dôverou sa teda na Vás obraciam a mám záujem o tento odznak, prípadne odznaky aj z minulosti“. Radi mu všetky tri doterajšie odznaky do jeho zbierky pošleme a pozývame ho na budúcoročnú SSS.

Odznaky 2019 Obr. 14 Dva tohtoročné odznaky

Odmenení boli najstarší účastníci z každej kategórie, bežkár Jaroslav K. z Bratislavy (nar.v r.1948)a paličkár Emil R. z Piešťan(nar.v r.1941)

Obr.15Obr.15 Starosta oceňuje Emila R.(foto:Hudcovič T.)

Tiež najmladší bežkár Dominik B. z B.Bystrice (nar.v r.2011), ktorého dedko býva v Svrbíciach, po prejdení trasy z nadšením hovoril, že „najviac sa mi páčilo, keď som to rozfofroval z kopca“ a paličkár Adam Č. zo Sokoloviec (nar.tiež v 2011).

Obr.16 Obr.16 Najmladšia generácia(foto:Hudcovič T.)

Najvzdialenejšími účastníkmi boli z bežkárov Diana B. z Banskej Bystrice a z pešiakov Vilma B. z Hriňovej.

Spokojná bola aj pripravená pohotovostná zdravotná služba, ktorá bola prakticky bez práce.

Z obce Svrbice sa podľa prezenčnej listiny zúčastnilo 11 účastníkov, z nich najpočetnejším kolektívom bola babka Helena M. s tromi vnúčatami.

Obr.17 Obr.17 Babka Helena z vnúčatami (foto:Bultmanová M.)

Pre omastený chleba s cibuľou si už po tretí raz prišli bežkárky, veselé „Tri legrácie z Piešťan“ a prišiel aj verný kolektív „ www.restartnisa.sk z Bratislavy.  

Obr.18 Obr.18 Tri legrácie z Piešťan (foto:Beleščák L.)

A azda najvýstižnejšie atmosféru pomenovali tri kamarátky , paličkárky, sedemdesiatničky Vilma, Marika a Hela, keď vyhlásili, že „super organizácia, super muzika, super sobota, tí čo ležia doma na kanape to nezažijú“.

Ďakujem zúčastneným za prekonanie samých seba a príjemnú atmosféru, ktorú vytvorili na podujatí.

Tiež ďakujem všetkým dobrovoľníkom, podporovateľom a sponzorom za pomoc a prácu spojenú s podujatím, či už to boli obyvatelia obce Svrbice alebo piešťanskí mototuristi z klubu MCCC Buď Fit a ďakujem hlavne starostovi Vladimírovi Hromádkovi, ktorý sa spolu so mnou postaral o zabezpečenie podujatia a organizačnému výboru, ktorý okrem nás dvoch pozostával z Magdalény Bultmanovej, Jána Jandu ml. Ľubomíra Tuchschera, Jaroslava Mišuru a Dušana Kubicu. Dovidenia o rok na 4.ročníku SSS.

 Ladislav Beleščák

 predseda org.výboru